Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Uklonimo zid nepravde da bi ulica nade bila šira

Komentari (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 21 oktobar 2011 21:25
siniša
Kriza se u SAD vidi golim okom.
Ulicama idu slabo obučeni i gladni ljudi.
Prosečan Amerikanac živi gore od prosečnog Rumuna.
Oblače samo esenšal nids, i sekond hend odeću. Hrane se na bonove. To se ne odnosi na neke Amerikance. To se odnosi na 70% stanovništva. Sedamdeset posto da ne bude zabune.
Amerika to je jedan jad i čemer.
Jedan moj prijatelj je išao u posetu roditeljima u Bukurešt. Kad se vratio pitao sam ga kako je u Bukureštu. Puno bolje nego u Nu Jorku.
Po svakom pitanju.

To može posvedočiti svako koga neka nevolja odvede u tu nedođiju.

Sa druge strane imaju puno oružja i organizovano bratstvo lopova, ubica i kriminalaca celoga sveta.
Izazvaće zlikovci Treći svetski rat.
Naši bosanski muslimani imaju običaj da kažu za one koji uživaju i prosperiraju na nesreći drugih " Plaha vakta za pogana čoveka".
Upravo takva vremena dolaze. Vremena za zlikovce i nikogoviće. Oni će nam krojiti sudbinu.
Preporuke:
35
0
2 petak, 21 oktobar 2011 21:42
Boki-1
Postujem gospodina Dusanica, citao sam "dolarsku alhemiju" i ne mogu se sloziti sa mnogim iznesenim tvrdnjama. Naime neke cinjenice ne stoje jer referenca sa koje autor posmatra problem nije pravilno izabrana. Pocev od 80-tih godina prosecan standard stanovnistva raste neuporedivo brze nego pre, ali autor posmatra samo SAD gde standard pada i to pre svega zbog procesa globalizacije i "sudara" konkurentnosti americke radne snage. Naravno da su investitori u prvom trenutku prosli bolje od obicnih radnika, ali svedoci smo da i njih polako stize ruka "konkurencije". Dakle sto se covecanstva tice i posmatrajuci samo Indiju i Kinu mozemo reci da je liberalni kapitalizam doneo prosperitet i izvukao iz bede i siromastva vise stotina miliona stanovnika, sto je placeno malom cenom relativno malog pada standarda stanovnistva najrazvijenijih zemalja. Sa druge strane potpuno je tacno da se deo elite otudjio i postavio iznad zakona ali to nije fenomen koji je vezan za ekonomski sistem ekskluzivno..
Preporuke:
7
30
3 petak, 21 oktobar 2011 21:54
Boki-2
Nadalje, mozemo posmatrati fenomen sekjuritizacije ( uproscenim recima proces se svodi na to da se rizicnom klijentu nadje "zirant" koji za svoju garanciju dobija neku naknadu) kao dobar primer u kome su najsiromasniji zapravo dobili mogucnost da poseduju krov nad glavom, sto nije odlika "nesocijalnih" sistema. Problem je sto se u biti kapitalizma nalazi fantazma PRIVREDNOG RASTA koja bi i omogucila da oni koji nemaju danas i ne bi imali nikad (jer su neobrazovani,nesposobni, bolesni..) mogu nesto dobiti odmah a buducim rastom to i "zarade" (jer su kupili sad kada je jeftinije). Prvredni rast pak pocivao je (americki san takodje) na verovanju da su fosilna goriva neiscrpna, te na obilju veoma jeftine energije. U tom kontekstu svet se poceo primicati fizickim limitima koriscenja resursa pa ovi dobijaju na znacaju ogranicavajuci posledicno mogucnost za privredni rast i rast standarda. Jedina dalja mogucnost napretka i rasta je otvaranje "novih teritorija". Zato se i pojavio fenomen ...
Preporuke:
4
19
4 petak, 21 oktobar 2011 22:01
Marko Gay
ljudi, kod kojih u dužem periodu pada životni standard, počinju da traže „vođu“ koji će uliti veru da im može obezbediti sigurniji status i veću pravednost u društvu. Podsetimo se da je Hitler


Cesto se kaze da je Hitler obecavao i pruzao veru i nadu ljudima. Svasta.

On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.

Dakle sve vrlo opipljive, konkretne stvari, a ne price.

Nisu Hitlera voleli zbog uspaljenog mahanja rukama, kako se danas misli van Nemacke.

Ali dobro, neprijatelja uvek treba predstaviti kao neuracunljivog manijaka, a njegove sledbenike kao budale.
Preporuke:
17
3
5 petak, 21 oktobar 2011 22:05
Boki-3
globalizacije. Simultano su se otvarale "nove teritorije" i potencijal za rast i kroz nove tehnologije ,pocev od tv, komunikacija, racunara, mobilnih komunikacija, interneta... Kriza nije nastala slucajno bas 2007 , a medju ostalim razlozima je i cinjenica da se poslednih 10-15 godina nije dogodio nijedan fundamentalni tehnoloski prodor koji bi omogucio realni rast. Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas. Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja iako to neki put smetnemo sa uma. Poslednje, visoki menadzeri i njihovi ogomni bonusi su psiholoska potreba covecanstva. Zasto Mesi ili Novak Djokovic zaradjuju ogromne pare "glupiarajuci se". Pa da nije toga ne bi milioni dece igrali fudbal i tenis...
Preporuke:
4
19
6 petak, 21 oktobar 2011 22:40
Igor
Zanimljivo je kako na strateške i mudre tekstove profesora Dušanića na ovom sajtu uvek, kao po komandi, jurnu dežurni (neo)liberali sa dugim i sholastičkim komentarima, ne bi li nekako umanjili efekat i značaj njegove kompetentne, a opet i dovoljno jasne i razumljive argumentacije. Pretpostavljam da će sada iskočiti i "Petrušin" i još poneko. Tzv. neoliberalizam je zapravo najveće zlo čovečanstva, baš zato što je to zlo relativno nevidljivo, to jest, uvijeno u lepu i šarenu foliju ekonomskih sloboda i ljudskih prava.
Preporuke:
32
1
7 petak, 21 oktobar 2011 23:00
dinamizacija vizije
koreni aktuelne krize i one iz 30-ih godina prošlog stoleća nalaze u trijumfu (neo)liberalnog kapitalizma, odnosno ekonomskog darvinizma kao prava jačeg, moćnijeg, egoističnijeg i pohlepnijeg na bazi privatne svojine.


pa i za 1. Sv. Rat je najodgovorniji ubeđeni darvinista, i veliki simpatizer napada na Srbiju--gen. Hotzendorf (veliki neprijatelj Feldmaršala von Borojevića).

dakle, mogli bismo baš u darvinizmu tražiti razloge za savremene nesreće?!!
Preporuke:
1
10
8 petak, 21 oktobar 2011 23:08
dinamizacija vizije
Primera radi, za godinu koja je prethodila bankrotstvu banke LehmanBrothers, Ričard Fuld – prvi čovek ove banke zaradio je 500 miliona dolara.
Sve ove velike finansijske firme „preživele“ su krizu 2008. godine jer im je vlada SAD dala „infuziju“ od više hiljada milijardi dolara. Izuzetak je bila jedino banka LehmanBrothers. Interesantno da je ona i dva dana pred bankrotstvo kod sve tri rejting agencije imala maksimalnu ocenu (AAA) sigurnosti, a što rečito govori o objektivnosti i profesionalnosti rejting agencija.


pa zarada jednog Ričarda bi mogla da namiri čitavu vladu komparadosa sa celokupnim birokratskim aparatom - za bar pola godine (jedne nama dobro poznate zemlje).

to je samo slikovita usporeba apsolutno neverovatne, vrtoglave "zarade" jednog savremenog faraona.
Preporuke:
16
0
9 petak, 21 oktobar 2011 23:16
Boki
@ Igor
Nisam neoliberal ni po vokaciji ni po opredeljenju. Komentar jeste malo duzi jer jednostavno nije moguce izneti, inace veoma osnovane i argumentovane zamerke, na ovakvu temu i ovakv tekst, u nekoliko reci. Uostalom ja i ne tvrdim da je neoliberalizam, pa ni kapitalizam uopste, dobar, pravedan, ili idealan sistem. Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada. To su neosporne cinjenice koje nije lako opovrgnuti. Primetite, zajednicko svim kriticarima ovog sistema je da ciljaju na "pojedinacne crte" a ne na celu sliku i po pravilu nikada ne predlazu nikakvu alternativu. Uzgred budi receno, ovaj sistem nije niko "izmislio" nego se isti uspostavio u odredjenom trenutku civilizacijskog razvoja covecanstva. Siguran sam da ce i on biti prevazidjen jednoga dana i to na nacin kako okolnosti "poguraju" a ne "uceni ljudi"
Preporuke:
2
17
10 petak, 21 oktobar 2011 23:18
opijenost ćula
Jedna od neoliberalnih dogmi kaže da snižavanje poreza i odustajanje od progresivnog oporezivanja, te pružanje poreskih povlastica za bogate investitore motiviše privredu i građane da više rade, što podstiče rast ekonomije i dovodi do ubiranja veće mase poreza, te na kraju odgovara svim građanima (kroz bolje školstvo, zdravstvo, bezbednost i slično). Međutim, praksa pokazuje suprotno – ne dolazi do ubrzanja rasta ekonomije, te se ubire manja masa poreza (pa umesto boljeg imamo sve lošije državne službe), a što mnogo ne pogađa bogatu manjinu, nego ostali deo građana.


ili iz u aktuelnom tekstu pomenutog članka:

"Čuvajte se lažnih proroka, koji vam dolaze u odelu ovčijem, a iznutra su grabljivi vuci. Po plodovima njihovim poznaćete ih."

Evanđelje po Mateju, 7:15-16

ili po narodnoj:

"put u pakao je popločan dobrim namerama"

dakle, sve je odavno već objašnjeno, rećeno,...pa se onda pitamo zašto idemo u suštini po oko 10/15/... god. u škole itd.
Preporuke:
12
0
11 petak, 21 oktobar 2011 23:21
Ružičasti panter
Neoliberalizam nije neki poseban ekonomski poredak već faza u razvoju kapitalizma. Prema tome, suvisla kritika neoliberalizma bi trebalo da odgovori na pitanje - šta je alternativa kapitalizmu. U protivnom sve se svodi na beskrajno opisivanje činjenica koje su i prosečnom građaninu vidljive (osim neoliberalima).
Preporuke:
9
4
12 subota, 22 oktobar 2011 00:22
roadrunner
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada. To su neosporne cinjenice koje nije lako opovrgnuti.


Netačno - Ako ćemo o brzini razvoja, ubedljivo najbrži razvoj u istoriji čovečanstva ostvaren je u periodu tridestih godina dvadestog veka u SSSR u vreme J.V. Staljina. Da ne navodim ostale segmente društva od obrazovanja do infrastrukture (vidljive i danas po bivšem SSSR golim okom) itd , samo je industrijska proizvidnja povećana 50 puta . Da ponovim 50 puta! Zahvaljući ovome, mi sada (još uvek) kucamo srpskim jezikom i nismo pretvoreni u sirovinu za sapun
Preporuke:
18
0
13 subota, 22 oktobar 2011 00:37
MP
Boki je napisao
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada.


Da ali se i zlo razvilo kao nikada do sada. To ste zaboravili da navedete. Uostalom, celu sliku još nemamo jer ne znamo kako će izgledati kraj, tj. kako će izgledati sledeća epoha koja će imati odklon prema ovoj. Za sada nam se, sasvim opravdano, čini da ovakav "razvitak kao nikada do sada" ima svoju cenu i posledicu. Ono čega se plašimo to je da ta posledica može biti veliko i nevidjeno siromaštvo "kao nikada do sada", surovi globalni ratovi "kao nikada do sada", zatrovan svet "kao nikada do sada", jer je čovečanstvo svoju pohlepu globalizovao "kao nikada do sada".
Preporuke:
20
0
14 subota, 22 oktobar 2011 00:56
Marko Gay
@ Ružičasti panter

Neoliberalizam nije neki poseban ekonomski poredak već faza u razvoju kapitalizma.


Pa sta? Nije u pitanju grmljavina. Ljudi mogu uticati i na kapitalizam i na njegove faze.

suvisla kritika neoliberalizma bi trebalo da odgovori na pitanje - šta je alternativa.


Rekao sam.

I ne samo ja: Warren Buffett, David Rockefeller, George Soros, evo sad cak i Donald Trump -- predlazu isto.

Moramo oporezovati bogate.

Cak i ako posla nema, to nije problem, sve dok NEKO zaraduje (recimo nase naftne kompanije).

Profiti se moraju oporezovati da bi sirotinja prezivela i da bi se "obrojila srednja klasa - makar u SAD.

Ne kazem to iz humanizma. Po svetu mozemo udarati kako hocemo, ali masovnu pobunu u SAD ne bismo preziveli.

Skoro svi nasi izumi imali su za cilj da ustede rad. Sada smo ostvarili cilj -- posla nema. Umesto da izmisljamo vestacka radna mesta, priviknimo se da delimo hleb sirotinji bez roptanja - kao u Rimu.
Preporuke:
8
2
15 subota, 22 oktobar 2011 07:54
Joviša Vidić od Rudina
Ne sabiraju se babe i žabe! Ne jednači se, planska odluka i kontrola liberalnih tokova: kepitala, rada i roba, od strane Centralnog komiteta Narodne Republike Kine, sa slobodom delovanja neoliberalizma u Americi. Rusija, Kina, pa i poneke "zapadne" zemnje, imaju toliko neoliberalizma u privredi, kao u vojsci: možete spavati koliko vam je želja, samo u šest sati morate ustati. Tako je odprilike i sa demokratijom.
Preporuke:
6
0
16 subota, 22 oktobar 2011 08:50
Stav
Sa srpskim volovima nije moguće uspostaviti nijedan sistem, ni kapitalizam ni socijalizam. Toje narod koji može živeti jedino u konstantnoj anarhiji i bezakonju. Samo im to odgovara. U pitanju je narod koji prosto nije u stanju obrazovati sopstveno društvo i državu, iz nje iznedriti političku i ekonomsku klasu a o građanskom društvu mogu samo maštati. Možemo se vređati koliko hoćemo ali Engels je bio potpuno u pravu. Ovo vredi kako za Srbe tako i za Hrvate. U pitanju je narod robovske svesti kome je potreban nečiji nečiji protektorat.
Preporuke:
6
7
17 subota, 22 oktobar 2011 11:12
DUSL@Boki1
"Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas. Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja..."

Cinjenica je da Vasa djeca imaju stosta nesto sto vi niste imali i da Vi zaradjujete vise od Vasih roditelja (ja zaradjujem mnogo vise od mojih ali sam stekao neuporedivo manje). Samo bih Vas pitao da li zivite bolje od Vasih roditelja koji su manje zeradjivali i da li Vasa djeca zaista trebaju da imaju mobilni telefon i 4-5 racunara (ili slicnih uredjaja) u kuci. Da li je to istinska potreba ili logicna reakcija na pranje mozgova od strane firmi koje proizvode iste a njihovi vlasnici placaju nizi porez?! Na to dolazi i cinjenica da morate odvojite mnogo vise novca i na osigiranje svih tih...
Preporuke:
7
1
18 subota, 22 oktobar 2011 11:18
DUSL@Boki2
uredjaja pa samim tim se siri i bogati i osiguravajuca kuca, njeni menadzeri i cijeli aparat koji likuje svakom vasem novom elektronskom uredjaju. jesu li Vasi roditelji osiguravali imovinu? moji nisu a zivi su i zdravi jos uvijek kao i veliki regal star 20 godina, koji ja pak nemam, niti ga zelim, a da ga zelim pitanje je da bih ga sebi mogao priustiti (hej puno drvo).
ako se "procvat" mjeri u potrosackom sposobnoscu pojedinca na papiru a ne stvarnim kvalitetom zivota, meni takav procvat ne treba, a vjerujem ni Vama.
Preporuke:
7
1
19 subota, 22 oktobar 2011 12:14
Ružičasti panter @ Marko Gay
1.
“Ljudi mogu uticati i na kapitalizam i na njegove faze.“

Tačno je da ljudi mogu uticati na kapitalizam. Kao što su ga nasilno uspostavili tako ga mogu nasilno i ukinuti.
Iluzija je, međutim, da ga mogu reformisati i uticati na njegove faze. Tu iluziju dele socijaldemokrate, svi koje ste pomenuli, kao i domaći kritičari neoliberalizma. Zašto? Zato što društveni sistemi, baš kao i tehnički, imaju svoju logiku. Logika kapitalizma je stvaranje profita i ta logika je neumitna. Ona je dovela do globalizacije, tj. do otvaranja granica za slobodno kretanje kapitala 80-ih godina. Jer ni globalizacija nije grmljavina. Granice su otvorene (ljudi su ih otvorili) da bi kapital iz zemalja koje se nalaze u fazi razvijenog kapitalizma (u kojoj neumitno dolazi do pada profitne stope), mogao da se ulaže u zemlje na nižem stepenu razvoja kapitalizma (znači zemlje niskih nadnica i niskih ili nultih poreza) i tako ostvario veće profite.
Preporuke:
2
1
20 subota, 22 oktobar 2011 12:17
Ružičasti panter @ Marko Gay
2.
Sigurno ste u inostranstvu videli sablasno puste bivše industrijske zone. Proizvodnja je iz njih izmeštena na Balkan, u Aziju, Afriku. Priča o oporezivanju bogatih je zato licemerna i besmislena.
Već su postojeći nivoi poreza doveli do izmeštanja proizvodnje u manje razvijene zemlje. Veće oporezivanje bi samo intenziviralo taj proces. Naime, velike kompanije su akcionarska društva, a njihove akcije su u posedu raznih investicionih fondova i pojedinaca. Veće oporezivanje bi dovelo do smanjenja profita a samim tim i prinosa od akcija. Akcionari bi tada povukli svoj kapital da bi ga uložili u kompanije koje obezbeđuju veću dividendu. Visoko oporezovana kompanija bi ostala bez kapitala, propala bi, što znači da bi zaposleni u njoj ostali bez posla. Praktično, država je ucenjena. Ili će porezi biti na nivou koji odgovara krupnom kapitalu ili će krupan kapital pobeći što znači da će postojeća radna mesta bila ukinuta.
Preporuke:
4
0
21 subota, 22 oktobar 2011 12:19
Ružičasti panter @ Marko Gay
3.
Što se tiče većeg oporezivanja bogatih pojedinaca i to bi dovelo do masovnih promena mesta prebivališta u Monako, Luksemburg i druge poreske rajeve (kojima već sada pribegavaju sportisti, estradne zvezde i slični).
Rešenje u oba slučaja, i za porez na dobit korporacija i za oporezivanje pojedinaca, bilo bi unificiranje stopa oporezivanja ali na to niko ne pristaje jer se smatra da je protivno principu slobodne konkurencije na kome kapitalistički sistem počiva.
Preporuke:
2
0
22 subota, 22 oktobar 2011 12:33
Ružičasti panter @ Marko Gay
P.S.
Postoji još jedan način borbe protiv neoliberalizma (ili "karavan kapitalizma" kako ga neki nazivaju) a to je ponovno zatvaranje granica za slobodno kretanje kapitala. Znači neka vrsta deglobalizacije. To predlažu uglavnom desničarske stranke nacionalno utemeljene, da bi spasle domaću privredu,domaća radna mesta i postigle uravnoteženiju podelu novostvorenog bogatstva. Takvi predlozi se od ostalih stranaka najčešće etiketiraju kao populizam i nazadnjaštvo.
Preporuke:
2
1
23 subota, 22 oktobar 2011 15:22
roadrunner
Što se tiče većeg oporezivanja bogatih pojedinaca i to bi dovelo do masovnih promena mesta prebivališta u Monako, Luksemburg i druge poreske rajeve


A te poreske rajeve upravo kontroliše i napravila ih je ta prepogata elita, da ne bi plaćala porez kao sirotinja raja. Mislite da jedan mali Monako ili Lihenštajn mogu da vode samostalnu državnu politiku? Hahaha na tri strane nije dovoljno da opiše koliko je to smešno.

Recimo Velika Britanja, i Bank of England kontroliše par destina (znao sam i tacan broj) ostrvskih poreskih rajeva ("bivših" kolonija)

Pametnome dosta
Preporuke:
4
0
24 subota, 22 oktobar 2011 16:29
Ružičasti panter @ roadrunner
Najpoznatiji poreski rajevi pod jurisdikcijom V.Britanije su Gernzi, DŽersi, Ostrvo Man, Gibraltar, Kajmanska ostrva. Međutim, po važećim kriterijumima za identifikovanje neke lokacije kao perionice novca ili raja - zapravo je Londonski siti najveći svetski poreski raj. Ti kriterijumi su sledeći: odsustvo oporezivanja, odsustvo transparentnih pravila, bankarska tajna, nerezidenti mogu biti ulagači. Pored toga, Londonski siti ima "releje" na Bermudima, Bahamima i Devičanskim ostrvima koji na svim listama međunarodnih organizacija i zvanično figuriraju kao poreski rajevi.
Preporuke:
3
0
25 subota, 22 oktobar 2011 16:55
Marko Gay
@ Ružičasti panter

Tu iluziju dele socijaldemokrate,


... koje su kapitalizam vec uspesno reformisale u Svedskoj: veci porezi, preraspodela bogatstva, besplatno zdravstvo i socijalna drzava.

Već su postojeći nivoi poreza doveli do izmeštanja proizvodnje u manje razvijene zemlje.


Ona i treba da se izmesti. Samo profit koji americke kompanije prave zahvaljujuci jeftinoj proizvodnji po Kambodzi i Srbiji treba da ostane u SAD – i da se oporezuje.

Akcionari bi tada povukli svoj kapital da bi ga uložili u kompanije koje obezbeđuju veću dividendu


Stranci mozda. Ali Amerima bi stranu dividendu US vlada oporezovala znatno vise, pa bi ih obeshrabrila da ulazu u nisko-oporezovane strane kompanije.

oporezivanja bogatih i to bi dovelo do masovnih promena mesta prebivališta


Po SADA vazecim propisima – i ako promene mesto prebivalista, americki drzavljani moraju nastaviti da placaju porez americkoj drzavi.
Preporuke:
1
0
26 subota, 22 oktobar 2011 17:38
Boki
@DUSL
"ako se "procvat" mjeri u potrosackom sposobnoscu pojedinca na papiru a ne stvarnim kvalitetom zivota, meni takav procvat ne treba, a vjerujem ni Vama".
Nekoliko cinjenica: Moji roditelji losije su se hranii, oblacili, i bili losije obrazovani od mene a je od svoje dece.
- imali su losiju zdravsrvenu zastitu od mene a ja od svoje dece.
- u proseku su ziveli krace od mene a ja od svoje dece.
- imali su neuporedivo losiji, nebezbedniji... automobil od mene a ja od svoje dece.
- putovali su i videli mnogo manje od mene a ja od svoje dece.
Moji roditelji stanovali su u mnogo losijim uslovima od mene a ja od svoje dece.
Na kraju sve do 1900 god. najuceniji ljudi su smatrali da planeta zemlja jednostavno ne moze da izdrzava vise od 4-5 milijardi ljudi.Danas nas je vise, zivimo duze, uz relativno kraci radnoaktivni vek, i ima prostora da populacija jos raste. Ako je ovo kvalitet "na papiru" onda ste vi duhovno isprazni a to vam nije kriv kapitalizam niti bilo koji drugi sistem.
Preporuke:
1
6
27 subota, 22 oktobar 2011 20:06
Fristajlo
Dušanićev tekst je tačan, istinit i obrazložen; nalaziti mu nedostatke nije ništa drugo nego branjenje ovog bolesnog i nepravednog sistema eksploatacije, racionalizacija straha od posledica borbe, koja je izvesna.
---------
Marko Gay
On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.
Ma, super...
Samo si zaboravio da kažeš -odakle, i na čiji račun. Nisu sporni rezultati, već način; a i to je mnogo manje sporno od onoga što je radio posle...
Preporuke:
5
0
28 subota, 22 oktobar 2011 22:38
DUSL@Boki
Drago mi je da cujem da ima tako prosperitetnih porodica koje tako dobro napreduju iz generacije u generaciju. Sta da kazem nego da su izgleda moji roditelji bili sposobniji vasih a ja manje sposoban od vas.
jos nekoliko cinjenica:
-moji roditelji imaju losije obrazovanje od mene jer im visoko nije ni trebalo, s obzirom da svoje plate sa srednjom strucnom spremom nisu mogli da potrose za mjesec dana sa cetvoroclanom porodicom. ja bogami sa visokom strucnom spremom potrosim cijelu svoju platu a pravljenje kuce mi nije ni na kraju pameti (jos!), a radim vise nego sto su oni radili)! ne likujem starom sistemu da me pogresno ne shvatite ali u ovome nesto smrdi.
- ne znam gdje zivite ali ja danas treba da preko veze nadjem ljekara da mu platim da mi postavi pravilnu dijagnozu i ne trpa me palijativno medikamentima. moji roditelji su ipak imali ovjerenu knjizicu
- moj stari vozi auto staro 6 godina. ja jos nemam svoje ali to je do mene a ne do sistema. ne volim automobile previse.
Preporuke:
3
0
29 subota, 22 oktobar 2011 22:44
DUSL@Boki
- ja sam putovao vise od svojih roditelja samo ze razliku od njih ja sam se nacekao pred ambasadama za vize koje su i podosta kostale. ne znam ko je kriv...

- vi ne znate hoce li vasa djeca zivjeti duze od vas. ja se iskreno nadam da hoce i da ce moja zivjeti duze od mene

u jednom se ipak slazemo...da od 1900 je covjecanstvo napredovalo.
Preporuke:
1
1
30 nedelja, 23 oktobar 2011 00:19
Ružičasti panter @ Marko Gay
1.
O modelu reformisanog kapitalizma (koji se u stručnoj literaturi naziva „država blagostanja“ ili Welfare State), njegovom nastanku i propasti, napisani su nepregledni tomovi knjiga. Model je postojao samo trideset godina, od 1945. do 1975. („ trideset veličanstvenih“), i samo u Zapadnoj Evropi. Krajem 70-ih počinje njegova demontaža i sada opstaje (delimično) samo još u Švedskoj. Ako u čitavoj zapadnoj hemisfere jedan oblik društva može da funkcioniše samo u jednoj zemlji, onda se očigledno radi o nekoj lokalnoj specifičnosti a ne o univerzalno primenjivom modelu. Većina analitičara smatra da objašnjenje treba tražiti u duhovnoj sferi - švedskoj istoriji, tradiciji i navikama koje naglasak stavljaju na saradnju umesto na konkurenciju, dužnosti umesto prava, dobrobit zajednice umesto sopstvene dobrobiti, altruizam umesto egoizma (V.George, P. Wilding: Ideology and Social Welfare, Routledge and Kegan Paul, 1985)
Preporuke:
2
0
31 nedelja, 23 oktobar 2011 00:25
Ružičasti panter @ Marko Gay
2.
Profiti koje američke kompanije prave u Kambodži ili Srbiji zaista bi trebalo da se oporezuju u SAD, ali eto – ne biva tako. One su se upravo i izmestile da bi iz visokih profita delile visoke dividende i visoke bonuse menadžerima a ne da bi plaćale poreze. Prema podacima IRS -Internal Revenue Service (državne agencije za naplatu poreza), budžet SAD godišnje izgubi oko 70 milijardi $ zbog neplaćenog poreza tih izmeštenih kompanija.
Prema podacima iste institucije, oko 2,5 miliona Amerikanaca izbegava plaćanje poreza koristeći sve savršenije poresko-pravne „kreacije“ za koje su se specijalizovale posebno države Delaver i Vajoming. Radi se o legalnim strukturama anglosaksonskog prava, tzv.trusts. Osobe koje žele da izbegnu plaćanje poreza odriču se svog bogatstva u korist trusts, a ovaj nije dužan da naznači ko je korisnik dobiti koju ostvaruje svojom delatnošću. Latino-Amerikanci osnivaju trusts uglavnom na Majamiju, a Britanci na ostrvima Gernzi i DŽersi.
Preporuke:
1
0
32 nedelja, 23 oktobar 2011 01:26
roadrunner
"Mala" napomena:

Čovečanstvo je napredovalo od 1900, ne zbog poltičkog sistema (ili još manje kapitalista), nego zbog samo i isključivo nauke i "zaludnih" naučničkih umova (koje po pravilu nije intersovalo zgrtanje bogatstva), koji su sedeli po mračnim labaratorijama i bibliotekama da bi čovečanstvo guralo napred.

Ako hoćemo da budemo još precizniji, napredovalo od XVI veka, od vremena od kad je Rene Dekart postavio osovne principe moderne nauke i naučnog dokaza, i odvojio je od religije i filozofije. Što se približavamo modernim vremenima to napredovanje se skoro eksponencijalno ubrzava zbog sve veće akumulacije znanja.
Preporuke:
6
0
33 nedelja, 23 oktobar 2011 01:42
Misa
Osnovna greska u tekstu je ideja da se kapitalizam moze popraviti. Sama sustina kapitalizma je zgrtanje sto vise novca kod sto manjeg broja pojedinaca. Kakav god vid kapitalizma stvorili ( socijaldemokratski, neoliberalan, drzavni...) on ce pre ili kasnije dovesti do toga. Jos jedna greska je da drzave ili politicari to mogu da sprece, kapital je globalni a drzava ima mnogo, uvek ce naci ili napraviti neku sigurnu luku za seba. Na politicare ne vredi ni trositi reci, danas niko ne m,oze doci na vlast bez novca i medija, a to mogu dobiti samo od kapitalista, cega su politicari svesni. Zato je jasno cije naloge izvrsavaju i kome podnose racune. Izbori su tu samo dekor.
Preporuke:
2
1
34 nedelja, 23 oktobar 2011 01:46
Ružičasti panter @ Fristajlo
Sistem u kome živimo je nesumnjivo bolestan i nakaradan. Žrtve tog sistema koje čine ogromnu većinu građana u svim zemljama sveta, osećaju na svojoj koži da im primanja od 80-ih godina stagniraju, da im se socijalna prava smanjuju, vide da se jaz između njih i šačice bogatih sve više povećava, vide da je politička klasa korumpirana, znaju da država spasava propale banke sredstvima iz budžeta koji oni pune plaćanjem poreza..... ukratko, žrtve sve to znaju a profesor J. Dušanić je sve to tačno i istinito opisao.
Preporuke:
5
0
35 ponedeljak, 24 oktobar 2011 06:50
Velika iluzija "dežurnih znalaca"
Sistem nije samo bolestan, on je pred potpunim slomom. Ljudi naivno padaju pred upornim dokazivanjima da je, kada je u pitanju afričko proleće ali i masovan protest "Zauzmimo Vol Strit", u pitanju tek puki inženjering navedene institucije. Ovakvo šarlatansko odnošenje nekih od komentatora je slično onome kada se potcenjivala opasnost od raspada stare države. U pitanju su strašnje zablude, potcenjivanje ali i neshvatanje ne samo razmera već i bitnih uzroka krize kao i protivrečnosti u samom ultrakapitalizmu. Do vrhunca je dovedena razlika između logike finansijskog i industrijskog kapitala, tržišta fiktivnog kapitala i tržišta sa realnim robama, Svojevrsno finansijsko otuđenje čiji je simbol Vol Strit ogolilo je zavisnost industrijskog kapitala kao i političkog establišmenta. Sve je postalo toliko providno, kao voda u čaši, što akumulira bes širokih slojeva. Tu nema nikakve nameštaljke ni provizornih aktivnosti. Ameriku pa i ostali svet je zahvatila Drama neviđenih razmera.
Preporuke:
2
0
36 ponedeljak, 24 oktobar 2011 07:46
Pavle / D
@ Marko Gay
On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.

Dakle sve vrlo opipljive, konkretne stvari, a ne price.

Nisu Hitlera voleli zbog uspaljenog mahanja rukama, kako se danas misli van Nemacke.

Ali dobro, neprijatelja uvek treba predstaviti kao neuracunljivog manijaka, a njegove sledbenike kao budale.

Potpuno tacno.
Preporuke:
0
0
37 ponedeljak, 24 oktobar 2011 10:01
Pavle / D
@ Velika iluzija "dežurnih znalaca"
Ti si te ljude previse diplomatski fino oznacio. Treba reci:
Velika iluzija "duhovnih prostitutki kapitala"
Preporuke:
0
0
38 ponedeljak, 24 oktobar 2011 10:13
Velike iluzije.......
@Pavle/D
Imate moj puni naklon. U pitanju su najobičnije prostitutke globalnog kapitala.
Preporuke:
1
0
39 sreda, 26 oktobar 2011 16:28
Starac Fočo
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada.


Vrlo je diskutabilno ovo što tvrdite.
1. Kako se to meri razvoj, to jest napredak u tim oblastima koje spominjete? Kako ste tako sigurni da se radi o procvatu?
2. Kako ste zaključili da je baš to "uređenje" razlog za te "procvate"? Po sličnoj logici bih ja mogao na osnovu pozitivnih tekovina iz 90ih da tvrdim da je Miloševićev režim zaslužan za to, a možda to nema nikakve veze.
3. Da li je u svemu došlo do procvata ili je nešto degradirano? Na primer, znamo da od uzimanja kofeina se smanjuje verovatnoća oksidativnog stresa (što je dobro), međutim, teško je zaključiti da je kofein dobar, jer vrlo štetno deluje na bubrege i žuč.
4. Obratite pažnju da se autor fokusira na period od 80ih godina. Da li je zasluga "procvata" baš u tih poslednjih 30 godina?
Preporuke:
1
0
40 sreda, 26 oktobar 2011 16:36
Starac Fočo
Opet za Bokija

Dakle sto se covecanstva tice i posmatrajuci samo Indiju i Kinu mozemo reci da je liberalni kapitalizam doneo prosperitet i izvukao iz bede i siromastva vise stotina miliona stanovnika


Liberalni kapitalizam u Kini i Indiji? Hm, jeste li baš sigurni?
Ujedno, ako pitate Deng Sjaopinga, za procvat Kine danas je najzaslužniji period od pre 80ih, kada se Kina, uz manje ili veće muke i stramputice, postavljala na noge.
U svetlu ovoga, odgovor na pitanje 4 iz mog prethodnog komentara bi moglo biti da su pozitivne tekovine o kojima govorite posledica sistema u SAD od pre 80ih.
Preporuke:
2
0
41 sreda, 26 oktobar 2011 16:44
Starac Fočo
Opet za Bokija

Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas.


Kakve veze mobilni i računari imaju sa Vašim trošenjem na decu?

I kolika je to cena mobilnih i računara? Pa to je smešno jeftina stvar. Mobilni 50 evra, računar 200.
Sa druge strane, jedno prase ili jagnje košta 100-200 evra. Da li ste zaklali i ispekli prase svome detetu za rođendan? Mom prijatelju je svake godine za njega i njegovu braću to bio poklon. I ko sada više troši?

Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja iako to neki put smetnemo sa uma.

Kako merite "standard"? Po tome koliko vremena imate za svoju decu? Dakle ona imaju veći standard jer se Vi njima više posvećujete nego što su roditelji mogli Vama?
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner